Stare miasto
Ratusz
Neogotycki Ratusz z XIX wieku, zaprojektowany z uwielbieniem dla epoki romantyzmu stanowi prawdziwą wizytówkę miasta. Wieże i blanki strzelnicze nadają budowli charakteru średniowiecznego zamku oraz nawiązują do militarnej historii miasta. Do dziś z wieży zegarowej ozdobionej herbami miejskimi rozbrzmiewa dźwięk kuranta, zaś we wnętrzach zabytku mieści się Galeria Sztuki Współczesnej.
Katerdra
Katedra w Kołobrzegu jest jednoznacznie największym i najbardziej uderzającym zabytkiem miasta. Na starych mapach morskich Kościół zostal zarejestrowany jako punkt nawigacyjny – ponieważ można był go dobrze zobaczyć od strony morza. Prawdopodobnie 1300 rozpoczęto jej budowę w pierwszym etapie, zakończono w 1321. Następnie zostały zbudowane prezbiterium, nawy i wieża. Po zwycięstwie reformacji na Pomorzu Kościół w 1531 roku stał się ewangelicki. Wybudowane zostały galerie w nawach bocznych, aby zrobić więcej miejsca dla wiernych. Na początku XVIII wieku Katedra była w bardzo złym stanie. Ostrzał w oblężeniach wroga, wybuch pobliskiej wieży prochowej, ogień, ale również zaniedbania przysporzyły problemów w jej substancji budowlanej. W połowie 18 wieku katedra została ostatecznie całkowicie odnowiona. Przy szturmie Kołobrzegu w marcu 1945 roku kościół został poważnie zniszczony przez wojska radzieckie. Sklepienie nawy upadło, cały Kościół spłonął. W latach 1950 i 1960 pół zniszczony Kościół był używany przez Muzeum oręża polskiego, w którym były wystawione działa, czołgi i innych obiekty wojskowych.
Odbudowę kościoła rozpoczęto po przekazaniu go w 1974 Kościołowi katolickiemu. Papież Jan Paweł II 1986 wyniósł Kościół katolicki do rangi Bazyliki mniejszej. Dzisiaj Katedra jest Kon-Katedrą Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.